ابزار دقیق-اندازه گیری وکنترل فرایند- Articles Instrumentation

 

 

ابزار دقیق-اندازه گیری وکنترل فرایند- Articles Instrumentation

 

ابزار دقیق/مفاهیم /دانلود مقالات

imagesابزار دقیق-اندازه گیری وکنترل فرایند- Articles Instrumentation

ابزار دقیق-اندازه گیری وکنترل فرایند- Articles Instrumentation

بیش از يكصد سال است که سير سيستم هاي کنترلي شروع شده است. اين سير تكاملي از کنترل دستي شروع شد که درآن اپراتور با مشاهده تغييرات، تنظيمات لازم را انجام می داد . Control Loop بعدها به عنوان پايه و اساس کنترل پروسس باقی ماند . در سيستم فوق توانايي کنترل شخص فقط به تعداد اندکي لوپ محدود مي شد وعلاوه برآن کار جمع آوري و ثبت اطلاعات بصورت دستي دقت و قدرت کنترلي را کاهش مي داد.
سرانجام کنترل نيوماتيك در سال ١٩۴٠ مطرح شد که درآن با تبديل تغييرات پروسسی به هواي فشرده (نيوماتيك) و بكارگيري آن جهت مقاصد کنترلي ، قدم بزرگي در پيشرفت و توسعه سيستم هاي کنترلي صنعتی برداشته شد. اين تبديل باعث شد تا تغييرات پروسسی به جاي ديگري منتقل شده و عمل اندازه گيري و کنترل از راه دور به راحتي انجام پذيرد. هدف ازکنترل در صنعت، دستيابي به دو هدف زير درسيستم هاي صنعتي مي باشد :

 • Tracking : عبارت است از اينكه خروجي سيستم، ورودي آن را دنبال کند و خروجي متأثر از ورودي بوده و پيرو ورودي باشد.
 • :Regulating : چنانچه بخواهيم خروجي سيستم در محدوده خاصي و يا Set Point موردنظر قرار گيرد, بحث Regulating يعني تنظيم خروجي سيستم توسط ورودي آن مطرح مي گردد.
 • ابزار دقیق در حقیقت زیر ساخت یک سیستم کنترل و اتوماسیون را تشکیل میدهند و شامل ابزاری نظیر : انواع کنترلر ، نشاندهنده ،ترانسمیتر، رکوردر و… میباشند که این ابزار وظیفه اندازه گیری ، انتقال ، نمایش ، ثبت و کنترل پارامترهای مهم فیزیکی نظیر دما ، فشار، فلو ، سطح مایعات و … را در پروسه های صنعتی به شکلی دقیق بر دوش دارند. ابزار دقيق را ميتوان به دو صورت دسته بندي كرد يكي از نظر نوع عملکرد این ابزار برای مثال ابزاری که عمل کنترل دما یا فشار و رطوبت و یا سطح را بر عهده دارند به كنترلر مشهورند و به همین ترتیب ابزار نمایش این مقادیر که به ایندیکیتور یا نمایشگر معروفند و ابزار انتقال اطلاعات مقادیر برای مثال فشار ، فلو ، دما ، و سطح به صورت سیگنال های استاندارد که ، ترانسميتر یا منتقل کننده نامیده میشوند .
  ابزار دقیق را همچنين میتوان از نظر پارامتري كه این ابزار بايستي عملياتي بر روي آن انجام دهد دسته بندی کرد برای مثال بخشهای : ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر دما ، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما ، ابزار اندازه گیری و کنترل دقیق فشار ، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر فلو یا کنترل فلو ، ابزار سطح سنجی یا اندازه گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آنها و ابزار سرعت سنجی…
 • سایت نقطه کنترل جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان نظرتان را به خواندن مطالب زیر جلب مینماید.
 • لطفا کلیک نمایید.
 • ادامه مطالب را اینجا دنبال کنید.
مشاوره با متخصص
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
آبگرمکن برقی سپهر الکتریک مدل SE7G
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
آبگرمکن گازی سپهر الکتریک مدل SE10G
Added to wishlistRemoved from wishlist 2
Sale! شوفاژ برقی مگامکس مدل MOH-1550
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
شوفاژ برقی جنرال اینترنشنال مدل GI-18F13
۲ دیدگاه‌ها
 1. Reply
  رامین ۱۳۹۴-۰۳-۱۶ at ۱۷:۵۸

  عالی بود
  ممنون

  • Reply
   احمد رستمی ۱۳۹۵-۰۳-۰۱ at ۰۷:۵۹

   با سلام

ارسال دیدگاه

ایجاد حساب کاربری
نام و نام خانوادگی (اجباری)
شماره موبایل (اجباری)
تخصص
شهر
بازیابی رمز عبور