پی ال سی- آموزش PLC S7

ا

جزوه آموزش plc-s7 300

PLC به معنای کنترل کننده منطقی برنامه پذیر می باشد. قبل از آنکه وارد مبحث PLC شویم بهتر است بدانیم که قبل از ساخت و به کار گیری PLC ها در صنایع، سیستم های اتوماسیون و کنترل با استفاده از تجهیزاتی از قبیل : رله، کنتاکتور و تایمر ها و شستی ها (که از دو بخش مدار فرمان و مدار قدرت تشکیل می گردند) انجام می شد. با گسترش کارگاه ها و کارخانه ها و به کارگیری تجهیزات در صنایع وسیع تری همچون صنایع نفت و گاز و کارخانجات بزرگتری مانند کارخانجات ذوب آهن، سیمان و امثال آنها در صورت استفاده از این روش ها حجم تابلو های استفاده شده بالا رفته و برای کنترل و عیب یابی و همچنین تغییراتی احتمالی باید قسمت های مختلفی از مدار تعویض می شد. پیشرفت های چشمگیر فن آوری نیمه هادی در زمینه ی ساخت ریز پردازنده و حافظه های با حجم بالا امکان ساخت کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر را فراهم کرده است.

اولین PLC تقریبا در سال 1968 در امریکا توسط شرکتی بنام مادیکن ساخته و وارد بازار شد که با ساخت PLC ها بسیاری از مشکلات سابق برطرف شد.

مزیت و برتری PLC ها در مقابل مدار فرمان های رله ای :

کاهش حجم و هزینه ی تابلوی فرمان: در قسمت PLC قسمت مدار فرمان آن حذف می گردد و برنامه نویسی آن در PLC انجام میشود. بنابراین از حجم تابلو ها کاسته شده و همچنین صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ی لوازم و قطعات بخصوص در پروژه های عظیم میگردد.

قابلیت انعطاف بیشتر و سهولت در توسعه: اگر نیاز به تغییرات درعملکرد مدار باشد در مدار فرمان رله ای بایستی بخشی از سیم کشی ها جابجا شده و یا بعضی از قطعات را تعویض کنیم ولی با تغییر در برنامه ی نوشته شده ی PLC و ایجاد یک برنامه ی جدید به راحتی میتوان تغییرات را بدون هزینه انجام داد.

قابلیت اطمینان بالا: هنگامی که برنامه ای نوشته میشود میتوان آن را در محیط برنامه به راحتی شبیه سازی کرده و عملکرد آن را مشاهده کرد. بعد از آن برنامه را به PLCC ارسال کرد که بر خلاف سیستم های رله ای از سیم کشی کمتری استفاده شده و کل کار از طریق کد نویسی انجام میپذیرد و این کار باعث می گردد اجرای پروژه های با اطمینان بیشتری انجام گیرد و ضریب اشتباه را به حداقل برساند. همچنین می توانید برای برنامه های نوشته شده رمز هایی را قرار دهید تا دسترسی به آنها و تغییرات در آنها محدود گردد.

مزیت بعدی سرعت بالا و سهولت در اجرای سیستم های اتوماسیون و کنترلی با استفاده از PLC ها می باشد.

عیب یابی خودکار: دستگاه PLC در بخش نرم افزاری شامل قسمتی می باشد که Error ها و خرابی ها را گزارش می دهد و عیب یابی و رفع اشکالاتی از سیستم براحتی انجام می گیرد. ولی برای عیب یابی مدارات فرمان خارج از منطق می باشد و به طور کلی تجربی و بسته به تجربه و سابقه ی فرد تکنسین دارد. استهلاک مکانیکی حداقل و عدم نیاز به سرویس و نگهداری استفاده از PLC ها استهلاک مکانیکی به همراه ندارد و نیاز به بازدید ها و سرویس های دوره ای ندارد. همچنین نسبت به قطعات بکار رفته در مدار فرمان های رله ای از عمر بیشتر وخرابی کمتری برخوردارند.

پی ال سی/ آموزش PLC S7

این کتاب تقریبا بصورت ساده و کامل به اموزش PLC توسط نرم افزار Simatic Manager پرداخته است.

در این پست یه فایل آموزشی در مورد PLC S7 براتون میگذارم که برای مطالعه اولیه و مقدماتی حتما لازمه که اون رو بخونید.توی این آموزش از مباحث اولیه مثل مبانی دیجیتال گفته شده تا به برنامه نویسی با نرم افزار PLC S7 رسیده.

معرفی PLC S7 و اصول کلی PLC و مدار فرمان:

رله – سوئیچ

کنتاکتور الکتروموتور

موتور پله ای

شیر های برقی

جک های هیدرولیک و پنوماتیک

داریو راه انداز موتور- لیمیت سوئیچ

سنسورها و انواع آن

مفهوم سیستم و ورودی و خروجی آن

تاریخچه PLC

آشنایی با خانواده زیمنس

معرفی قسمتهای مختلف PLC و انواع ماژولهای سیگنال و وظیفه:

واحد های تشکیل دهنده PLC

پردازنده

ماژولهای ورودی و خروجی

منبع تغذیه

طرح برنامه

زمان مرور برنامه

ماژولهای وظیفه و سیگنال

آموزش simatic manager plc

پیشنهاد میکنم حتما دانلودش کنید.

آموزش tia portal siemens

پی ال سی/ آموزش PLC S7جهت دانلود جلد اول کتاب اینجاکلیک نمایید.

جهت دانلود جلد دوم کتاب اینجا کلیک نمایید.

منتظر شنیدن دیدگاه شما هستیم

ارسال دیدگاه

ایجاد حساب کاربری
نام و نام خانوادگی (ضروری)
شماره موبایل (ضروری)
تخصص
شهر
بازیابی رمز عبور
رفتن به نوار ابزار