آبیاری قطره ای ثقلی (G.D.I)-آبیاری قطره ای بدون پمپ

نفطه کنترل-ابیاری قطره ای

نفطه کنترل-ابیاری قطره ای

آبياري قطره اي ثقلي یه روش جديد آبیاریه كه تو اون به جای تامین فشار با پمپ ، انرژی لازم از اختلاف ارتفاع سطح آب در ابتدا و انتهای مزرعه بدست میاد.
مقدار كلي انرژي مورد نياز اين سيستمها بين 1تا3 متر ارتفاع آبه که با قرار دادن یه مخزن با حجم مناسب روی یک سکو با ارتفاع مناسب قابل تامینه، میگن براي مزارع تا صد هكتارم جواب میده . این روش مناسب زمین های کوچیکه ، من به شخصه باغ 8 هکتاری پسته که با این روش آبیاری رو میشد رو ارزیابی کرد، نتیجش مطلوب بود .(کشت و صنعت مگسال-قزوین)
اگر منبع اصلي تامين آبمون چاه باشه ميشه از فشار پمپ چاه اين ارتفاع را به راحتی تامین کرد و اگر منبع تامین آبمون آب سطحی باشه باید خط انتقال آب طوری از بالا دست طراحی بشه که این ارتفاع 2-3 متری بالای زمین تامین بشه ، اینطوری از پمپاژ اضافه جلوگیری میشه .
لوله هاي مورد استفاده تو این سیستم ها با توجه به فشار كار بسيار پايين شون میتونه کاملا با لوله های مورد استفاده تو آبیاری تحت فشار متفاوت باشه یعنی میشه از لوله هاي با PN كمتر استفاده کرد. استفاده از فيلتر آب و كود دهي مخصوص هم تو این سیستم ها قابل طراحيه است.
باتوجه به مشکل کمبود آب دراکثرمناطق ایران ازجمله استان قم اصلاح شیوه های ابیاری به منظور افزایش راندمان ابیاری درافزایش محصول و سوداوری کشاورزان حائز اهمیت است دراین راستا تبدیل سیستم های ابیاری سطحی سنتی به سیستم های ابیاری تحت فشارگامی موثر بود هاست یکی ازروشهای موثروکارا بکارگیری سیستم ابیاری قطره ای ثقلی می باشد دراین روش که درسطح وسیعی ازباغات استان قم اجرا گردیده است سیستم ابیاری قطره ای مشابه ابیاری قطره ای در نظر گرفته میشود ولی به علت وجود فشارکافی ناشی ازاختلاف ارتفاع نیازی به سیستم کنترل مرکزی و حتی فیلتراسیون نیست و تاحدودزیادی ازهزینه ها کاسته میشود معمولا با ذخیره آب دراستخرهایی رسوبات احتمالی ازسیستم حذف گردیده و با نصب حداقل 3لایه توری دراطراف لوله خروجی ازاستخر به مزرعه تاحدامکان ازورود موادمعلق و اضافی به درون سیستم جلوگیری به عمل می آید میانگین ضریب یکنواختی دراین سیستم های اجرا شده برای باغات با درختان همسن 63 درصد و برای درختان غیرهمسن 52درصد اندازه گیری شد

لوله هاي مورد استفاده تو این سیستم ها  با توجه به فشار كار بسيار پايين شون میتونه کاملا با لوله های مورد استفاده تو آبیاری تحت فشار متفاوت باشه یعنی میشه از لوله هاي با PN كمتر استفاده کرد. استفاده از فيلتر آب و كود دهي مخصوص هم تو این سیستم ها قابل طراحيه است.

اما بهترین قسمت این این سیستم ها چیه ؟ اینکه میشه تو این سیستم ها از نوع خاصی قطره چکان به اسم میکروتیوپ یا لوله ها ماکارونی استفاده کرد که روزنه های خیلی بزرگ و در نتیجه گرفتگی خیلی خیلی کمی دارن این سیستم با ای شرایط حتی تو استان قم  هم گرفتگی نداشته .(کشت و صنعت جماران-قم)

حالا با هم یه سری از مزایا و معایب این سیستم ها رو مرور میکنیم :

مزایا

 1. عدم گرفتگی قطره چکان ها: همونطوری که بالا هم گفتم به خاطر استفاده از نوع خاصی قطره چکان با روزنه های بزرگ مشکل گرفتگی نداره اغلب.
 2. سهولت استفاده در زمین های کوچک: میدونیم هزینه های ایستگاه و پمپاژ و کنترل مرکزی آبیاری قطره ای اغلب برای زمین های کوچک تر از 4-5 هکتار مقرون به صرفه نیست که تو این سیستم ها به خاطر حذف پمپ و هزینه تامین انرژی کاملا مقرون به صرفه است .
 3. مقرون به صرفه بودن: یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن رو تو مورد قبل گفتم ، دلیل دیگه اینه که این سیستم چون با فشار خیلی خیلی کم کار میکنه میشه در اون از لوله و اتصالات با PNپایین تر و در نتیجه  ضخامت و هزینه کمتر استفاده کرد.
 4. بهبود عملکرد : تو یه زمین کوچیک در مقایسه با آبیاری سنتی بخاطر استفاده تریجی و یکنواخت آب کیفیت و کمیت محصول بالا میره
 5. تحمل نسبت شوری: میدونیم آبیاری قطره ای به خاطر این که همیشه غلظت نمک اطراف ریشه رو در حد قابل تحمل نگه میداره خیلی بهتر از آبیاری سنتیه و آبیاری قطره ای ثقلی هم این مزیت رو داره.

آبیاری قطره ای بدون پمپ آبیاری قطره ای ثقلی

معایب

 1. یکنواختی در این روش در مقایسه با روش های آبیاری قطره ای معمول پایین تر است (به ویژه در زمین هایی که مسطح نشده اند یا شیب مناسبی ندارند). زیرا به شدت تحت تاثیر شیب و ناهمواری قرار میگیرد.
 2. این روش بیشتر مناسب زمین های کوچک است و در مورد زمین های با وسعت زیاد قابل توصیه نیست.

محدوديتهاي آبياري سطحي
از جمله محدوديتهاي عمده آبياري سطحي مي توان به موارد زير اشاره كرد:
– در صورت عدم طرح و اجراي صحيح روشهاي آبياري سطحي و فقدان مديريت خوب در مزرعه راندمان كاربرد آبياري سطحي بشدت تنزل يافته و مي‌تواند عواقب نامطلوبي براي كشاورزي در منطقه بدنبال داشته باشد.
– آبياري سطحي بايد همواره با زهكشي كامل خاك چه به صورت طبيعي و چه بصورت مصنوعي همراه باشد، در غير اينصورت مسائل ماندابي و شوري و قليائيت، قابليت كشت را از اراضي سلب خواهد كرد.
– شيب‌بندي و تسطيح اراضی از الزامات آبياري سطحي است كه در قياس با ساير روشهاي آبياري هزينه اضافي را به طرح تحميل خواهد نمود.
– در صورتي كه آبياري سطحي درست انجام نشود ، ممكن است موجب فرسايش خاك در سراب قطعات و رسوبگذاري در انتهاي قطعات گردد و اين امر هر چند سال يكبار شيب‌بندي و تسطيح مجدد قطعه زراعي را ايجاب نمايد.
در آبياري سطحي صرفنظر از روش مورد استفاده , از زمان ورود آب به قطعه آبياري و تماس با خاك در ابتداي قطعه تا موقعي كه آب داخل قطعه آبياري تماماً در خاك نفوذ كند فرآيندهاي متعددي بوقوع مي پيوند.

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

– مرحله پيشروي : مرحله پيشروي آب در قطعه از زمان ورود آب به قطعه آبياري شروع شده و تا موقع رسيدن آب به انتهاي قطعه ادامه مي‌يابد.
– مرحله ذخيره : مرحله ذخيره شدن آب در قطعه از موقع رسيدن آب به انتهاي قطعه (پايان مرحله پيشروي) آغاز و تا مرحله قطع جريان ورودي به قطعه تداوم مي‌يابد. در صورتي كه آب ورودي قبل از رسيدن آب به انتهاي قطعه و يا همزمان با آن قطع شود، عمل آبياري فاقد مرحله ذخيره بوده يا طول مدت ذخيره آب صفر مي باشد.
– مرحله كاهش : مرحله كاهش يا نفوذ آب از زمان قطع آب ورودي تا موقعي كه تمامي آب موجود در ابتداي قطعه خاك نفوذ كند, بطول مي‌انجامد و در انتهاي اين مرحله سطح خاك ابتداي قطعه از زير آب بيرون مـي‌آيد و لذا به آن , مرحله تأخير در پسروي آب هم اطلاق مي‌شود .
– مرحله پسروي: اين مرحله از آبياري , درست بعد از مرحله كاهش شروع شده و در آن تمامي آب موجود در خاك نفوذ مي‌كند، يعني لبه آب در ابتداي قطعه تا انتهاي آن كه پست‌ترين نقطه قطعه آبياري است عقب‌نشيني مي‌نمايد.
– زمان دوام جريان ( Ta ): زمان دوام جريان عبارت است از طول مدت زمان از موقع ورود آب به قطعه تا زمان قطع جريان ورودي به قطعه.
– زمان تأخير ( Tc ): زمان تأخير عبارت از مدت زماني است كه از موقع قطع جريان ورودي به قطعه آبياري تا زماني كه تمامي آب در انتهاي قطعه در خاك نفوذ كند بطول مي‌انجامد.
– فرصت نفوذ ( Tm ): فرصت نفوذ مدت زماني است كه آب مجال نفوذ در خاك را دارد. فرصت نفوذ در نقاط مختلف قطعه آبياري متفاوت است و از زمان پيشروي آب در هر نقطه آغاز و تا زمان پسروي آب از آن نقطه ادامه مي‌يابد. در آبياري ايده‌آل ، فـرصت نفوذ در سراسر قطعه آبياري يكسان است يعني منحني‌هاي پيشروي و پسروي تقريباً موازي يكديگر مي‌باشند.

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

آبياري سطحي به روشهاي مختلف از جمله كرتي ، شياري و نواري صورت مي گيرد .

آبیاری قطره ای نقطه کنترل

مشاوره با متخصص
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
آبگرمکن برقی سپهر الکتریک مدل SE7G
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
آبگرمکن گازی سپهر الکتریک مدل SE10G
Added to wishlistRemoved from wishlist 2
Sale! شوفاژ برقی مگامکس مدل MOH-1550
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
شوفاژ برقی جنرال اینترنشنال مدل GI-18F13
۱۰ دیدگاه‌ها
 1. Reply
  مشهد بویلر ۱۳۹۶-۰۶-۲۵ at ۰۷:۵۲

  مفید بود. سپاس

  • Reply
   نقطه کنترل ۱۳۹۶-۰۶-۲۷ at ۱۱:۲۹

   سلام.از حسن نظر جنابعالی کمال تشکر و سپاس رادارم.به امید موفقیت دوستان.

 2. Reply
  صادقی ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ at ۱۴:۱۸

  سلام ببخشید زمین ما توی سراشیی قرار داره به نظر شما میتونیم از این نوع ابیاری استفاده کنیم؟

  • Reply
   علیرضا معظمی ۱۳۹۷-۰۳-۱۲ at ۱۱:۴۶

   سلام.شیب اگر مثبت باشه و آب در بالا دست باشه بله .امکان پذیره.

 3. Reply
  سعید ۱۳۹۷-۰۳-۲۶ at ۰۶:۱۳

  سلام من دویست متر زمین کشاورزی درختکاری دارم کانال آب جفتش هست چطوری میتونم باهزینه کم ابیاری قطره ای انجام بدم

  • Reply
   علیرضا معظمی ۱۳۹۷-۰۳-۳۰ at ۰۷:۳۶

   سلام.
   با نصب یک منبع پایه دار وشلنگ پلی اتیلن وچندین کمربند هم سایز لوله میتوانید آبیاری قطره ای راه بیندازید.
   البته گنجایش منبع شما نسبت به تعداد درختان مهم است .که بایستی مراعات گردد.

 4. Reply
  emami ۱۳۹۷-۰۶-۰۳ at ۱۹:۰۰

  سلام
  حدود دو هکتار باغ انار و میشه با این سیستم ابیاری کرد و اینکه هزینش در ۲ هکتار چقدر در میاد.و اختلافش با سیستم حوض و پمپ چقدر ممنونم.

  • Reply
   علیرضا معظمی ۱۳۹۷-۰۶-۰۵ at ۱۴:۲۷

   سلام.
   لطفا بفرمایید با کدام سیستم.؟با تانکر ایستاده ولوله کشی قطرهای؟
   لطفا سوالات خود را کاملتر بیان کنید تا بتوانم پاسخگو باشم.

 5. Reply
  مجید ۱۳۹۷-۰۶-۲۰ at ۰۳:۵۶

  با سلام و تشکر از مطالب شما
  بنده حدود ۱۰۰ عدد درخت مرکبات و گلهای تزئینی ( کاج) در حدود ۸۰۰ متر باغ در شمال دارم ، میخواستم بپرسم آیا با یک منبع ۱۵۰۰ لیتری میتوان آبیاری سقلی انجام داد و ارتفاع منبع چقدر باید باشد و آیا از آب باران جمع آوری شده از سقف شیبدار میتوان برای آبیاری استفاده کرد یا آب چاه مفید تر است

  • Reply
   علیرضا معظمی ۱۳۹۷-۰۶-۲۹ at ۰۷:۰۱

   سلام.
   باتوجه به شیب زمین شما در ارتفاع ۲ متر بالای کف امکان پذیره.
   واز آب باران هم میتوانید استفاده کنید.
   ولی حجم مخزن شما با توجه به متراز و تعداد درختان و گیاهان مرکبات کم میباشد و نیاز به نصب ادوات کنترلی و تایمر زمان آبیاری وجود دارد که با خالی شدن مخزن
   اتوماتیک پر شده و ادمه کار آبیاری انجام شود.

ارسال دیدگاه

ایجاد حساب کاربری
نام و نام خانوادگی (اجباری)
شماره موبایل (اجباری)
تخصص
شهر
بازیابی رمز عبور