آبیاری قطره ای ثقلی (G.D.I)-آبیاری قطره ای بدون پمپ

نفطه کنترل-ابیاری قطره ای

نفطه کنترل-ابیاری قطره ای

آبياري قطره اي ثقلي یه روش جديد آبیاریه كه تو اون به جای تامین فشار با پمپ ، انرژی لازم از اختلاف ارتفاع سطح آب در ابتدا و انتهای مزرعه بدست میاد.
مقدار كلي انرژي مورد نياز اين سيستمها بين 1تا3 متر ارتفاع آبه که با قرار دادن یه مخزن با حجم مناسب روی یک سکو با ارتفاع مناسب قابل تامینه، میگن براي مزارع تا صد هكتارم جواب میده . این روش مناسب زمین های کوچیکه ، من به شخصه باغ 8 هکتاری پسته که با این روش آبیاری رو میشد رو ارزیابی کرد، نتیجش مطلوب بود .(کشت و صنعت مگسال-قزوین)
اگر منبع اصلي تامين آبمون چاه باشه ميشه از فشار پمپ چاه اين ارتفاع را به راحتی تامین کرد و اگر منبع تامین آبمون آب سطحی باشه باید خط انتقال آب طوری از بالا دست طراحی بشه که این ارتفاع 2-3 متری بالای زمین تامین بشه ، اینطوری از پمپاژ اضافه جلوگیری میشه .
لوله هاي مورد استفاده تو این سیستم ها با توجه به فشار كار بسيار پايين شون میتونه کاملا با لوله های مورد استفاده تو آبیاری تحت فشار متفاوت باشه یعنی میشه از لوله هاي با PN كمتر استفاده کرد. استفاده از فيلتر آب و كود دهي مخصوص هم تو این سیستم ها قابل طراحيه است.
باتوجه به مشکل کمبود آب دراکثرمناطق ایران ازجمله استان قم اصلاح شیوه های ابیاری به منظور افزایش راندمان ابیاری درافزایش محصول و سوداوری کشاورزان حائز اهمیت است دراین راستا تبدیل سیستم های ابیاری سطحی سنتی به سیستم های ابیاری تحت فشارگامی موثر بود هاست یکی ازروشهای موثروکارا بکارگیری سیستم ابیاری قطره ای ثقلی می باشد دراین روش که درسطح وسیعی ازباغات استان قم اجرا گردیده است سیستم ابیاری قطره ای مشابه ابیاری قطره ای در نظر گرفته میشود ولی به علت وجود فشارکافی ناشی ازاختلاف ارتفاع نیازی به سیستم کنترل مرکزی و حتی فیلتراسیون نیست و تاحدودزیادی ازهزینه ها کاسته میشود معمولا با ذخیره آب دراستخرهایی رسوبات احتمالی ازسیستم حذف گردیده و با نصب حداقل 3لایه توری دراطراف لوله خروجی ازاستخر به مزرعه تاحدامکان ازورود موادمعلق و اضافی به درون سیستم جلوگیری به عمل می آید میانگین ضریب یکنواختی دراین سیستم های اجرا شده برای باغات با درختان همسن 63 درصد و برای درختان غیرهمسن 52درصد اندازه گیری شد.

آبیاری قطره ای ثقلی (G.D.I)-آبیاری قطره ای بدون پمپ

لوله هاي مورد استفاده تو این سیستم ها  با توجه به فشار كار بسيار پايين شون میتونه کاملا با لوله های مورد استفاده تو آبیاری تحت فشار متفاوت باشه یعنی میشه از لوله هاي با PN كمتر استفاده کرد. استفاده از فيلتر آب و كود دهي مخصوص هم تو این سیستم ها قابل طراحيه است.

اما بهترین قسمت این این سیستم ها چیه ؟ اینکه میشه تو این سیستم ها از نوع خاصی قطره چکان به اسم میکروتیوپ یا لوله ها ماکارونی استفاده کرد که روزنه های خیلی بزرگ و در نتیجه گرفتگی خیلی خیلی کمی دارن این سیستم با ای شرایط حتی تو استان قم  هم گرفتگی نداشته .(کشت و صنعت جماران-قم)

حالا با هم یه سری از مزایا و معایب این سیستم ها رو مرور میکنیم :

مزایا

 1. عدم گرفتگی قطره چکان ها: همونطوری که بالا هم گفتم به خاطر استفاده از نوع خاصی قطره چکان با روزنه های بزرگ مشکل گرفتگی نداره اغلب.
 2. سهولت استفاده در زمین های کوچک: میدونیم هزینه های ایستگاه و پمپاژ و کنترل مرکزی آبیاری قطره ای اغلب برای زمین های کوچک تر از 4-5 هکتار مقرون به صرفه نیست که تو این سیستم ها به خاطر حذف پمپ و هزینه تامین انرژی کاملا مقرون به صرفه است .
 3. مقرون به صرفه بودن: یکی از دلایل مقرون به صرفه بودن رو تو مورد قبل گفتم ، دلیل دیگه اینه که این سیستم چون با فشار خیلی خیلی کم کار میکنه میشه در اون از لوله و اتصالات با PNپایین تر و در نتیجه  ضخامت و هزینه کمتر استفاده کرد.
 4. بهبود عملکرد : تو یه زمین کوچیک در مقایسه با آبیاری سنتی بخاطر استفاده تریجی و یکنواخت آب کیفیت و کمیت محصول بالا میره
 5. تحمل نسبت شوری: میدونیم آبیاری قطره ای به خاطر این که همیشه غلظت نمک اطراف ریشه رو در حد قابل تحمل نگه میداره خیلی بهتر از آبیاری سنتیه و آبیاری قطره ای ثقلی هم این مزیت رو داره.

آبیاری قطره ای بدون پمپ آبیاری قطره ای ثقلی

معایب

 1. یکنواختی در این روش در مقایسه با روش های آبیاری قطره ای معمول پایین تر است (به ویژه در زمین هایی که مسطح نشده اند یا شیب مناسبی ندارند). زیرا به شدت تحت تاثیر شیب و ناهمواری قرار میگیرد.
 2. این روش بیشتر مناسب زمین های کوچک است و در مورد زمین های با وسعت زیاد قابل توصیه نیست.

آبیاری قطره ای ثقلی (G.D.I)-آبیاری قطره ای بدون پمپ

محدوديتهاي آبياري سطحي
از جمله محدوديتهاي عمده آبياري سطحي مي توان به موارد زير اشاره كرد:
– در صورت عدم طرح و اجراي صحيح روشهاي آبياري سطحي و فقدان مديريت خوب در مزرعه راندمان كاربرد آبياري سطحي بشدت تنزل يافته و مي‌تواند عواقب نامطلوبي براي كشاورزي در منطقه بدنبال داشته باشد.
– آبياري سطحي بايد همواره با زهكشي كامل خاك چه به صورت طبيعي و چه بصورت مصنوعي همراه باشد، در غير اينصورت مسائل ماندابي و شوري و قليائيت، قابليت كشت را از اراضي سلب خواهد كرد.
– شيب‌بندي و تسطيح اراضی از الزامات آبياري سطحي است كه در قياس با ساير روشهاي آبياري هزينه اضافي را به طرح تحميل خواهد نمود.
– در صورتي كه آبياري سطحي درست انجام نشود ، ممكن است موجب فرسايش خاك در سراب قطعات و رسوبگذاري در انتهاي قطعات گردد و اين امر هر چند سال يكبار شيب‌بندي و تسطيح مجدد قطعه زراعي را ايجاب نمايد.
در آبياري سطحي صرفنظر از روش مورد استفاده , از زمان ورود آب به قطعه آبياري و تماس با خاك در ابتداي قطعه تا موقعي كه آب داخل قطعه آبياري تماماً در خاك نفوذ كند فرآيندهاي متعددي بوقوع مي پيوند.

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

– مرحله پيشروي : مرحله پيشروي آب در قطعه از زمان ورود آب به قطعه آبياري شروع شده و تا موقع رسيدن آب به انتهاي قطعه ادامه مي‌يابد.
– مرحله ذخيره : مرحله ذخيره شدن آب در قطعه از موقع رسيدن آب به انتهاي قطعه (پايان مرحله پيشروي) آغاز و تا مرحله قطع جريان ورودي به قطعه تداوم مي‌يابد. در صورتي كه آب ورودي قبل از رسيدن آب به انتهاي قطعه و يا همزمان با آن قطع شود، عمل آبياري فاقد مرحله ذخيره بوده يا طول مدت ذخيره آب صفر مي باشد.
– مرحله كاهش : مرحله كاهش يا نفوذ آب از زمان قطع آب ورودي تا موقعي كه تمامي آب موجود در ابتداي قطعه خاك نفوذ كند, بطول مي‌انجامد و در انتهاي اين مرحله سطح خاك ابتداي قطعه از زير آب بيرون مـي‌آيد و لذا به آن , مرحله تأخير در پسروي آب هم اطلاق مي‌شود .
– مرحله پسروي: اين مرحله از آبياري , درست بعد از مرحله كاهش شروع شده و در آن تمامي آب موجود در خاك نفوذ مي‌كند، يعني لبه آب در ابتداي قطعه تا انتهاي آن كه پست‌ترين نقطه قطعه آبياري است عقب‌نشيني مي‌نمايد.
– زمان دوام جريان ( Ta ): زمان دوام جريان عبارت است از طول مدت زمان از موقع ورود آب به قطعه تا زمان قطع جريان ورودي به قطعه.
– زمان تأخير ( Tc ): زمان تأخير عبارت از مدت زماني است كه از موقع قطع جريان ورودي به قطعه آبياري تا زماني كه تمامي آب در انتهاي قطعه در خاك نفوذ كند بطول مي‌انجامد.
– فرصت نفوذ ( Tm ): فرصت نفوذ مدت زماني است كه آب مجال نفوذ در خاك را دارد. فرصت نفوذ در نقاط مختلف قطعه آبياري متفاوت است و از زمان پيشروي آب در هر نقطه آغاز و تا زمان پسروي آب از آن نقطه ادامه مي‌يابد. در آبياري ايده‌آل ، فـرصت نفوذ در سراسر قطعه آبياري يكسان است يعني منحني‌هاي پيشروي و پسروي تقريباً موازي يكديگر مي‌باشند.

آبیاری قطره ای ثقلی (G.D.I)-آبیاری قطره ای بدون پمپ

 

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

نقطه کنترل.ابیاری قطره ای

شلنگ آبیاری (لوله پلی اتیلن نرم) ۱۶ میلیمتری Z16 محصول شرکت «قطره چکان روان ریز» (تهران دریپ) در وهله نخست در صنعت آبیاری قطره ای دارای کاربرد است. دریپر ها (قطره چکانها) بر روی این لوله در فواصل متناسب با فاصله درختان پانچ میشوند و با عبور آب از لوله درختان را آبیاری میکنند. این لوله همچنین میتواند جایگزین مناسبی برای شلنگ آبرسانی باشد و از آنجا که هزینه تمام شده آن و در نتیجه قیمت نهایی آن پایین تر از شلنگهای معمول آبرسانی است جایگزینی مقرون به صرفه بشمار میرود. از این لوله همچنین میتوان به عنوان عایق در سیم کشی ساختمانها استفاده کرد و سیمهای برق را از داخل آن عبور داد.

حهت بازدید از تنوع نوع شیلنگهای آبیاری قطره ای و انواع نازلها به لینک مربوطه وارد شوید وبا نازلترین قیمت و مطمن خرید

خود رانحام داده ودرب منزل ویا محیط کار دریافت نمایید.

https://affstat.adro.co/click/54adbba1-b964-4a3f-846a-93be5f138931

آبياري سطحي به روشهاي مختلف از جمله كرتي ، شياري و نواري صورت مي گيرد .

آبیاری قطره ای نقطه کنترل

20 دیدگاه‌ها
 1. Reply
  مشهد بویلر 2017-09-16 at 07:52

  مفید بود. سپاس

  • Reply
   نقطه کنترل 2017-09-18 at 11:29

   سلام.از حسن نظر جنابعالی کمال تشکر و سپاس رادارم.به امید موفقیت دوستان.

 2. Reply
  صادقی 2018-05-20 at 14:18

  سلام ببخشید زمین ما توی سراشیی قرار داره به نظر شما میتونیم از این نوع ابیاری استفاده کنیم؟

  • Reply
   علیرضا معظمی 2018-06-02 at 11:46

   سلام.شیب اگر مثبت باشه و آب در بالا دست باشه بله .امکان پذیره.

 3. Reply
  سعید 2018-06-16 at 06:13

  سلام من دویست متر زمین کشاورزی درختکاری دارم کانال آب جفتش هست چطوری میتونم باهزینه کم ابیاری قطره ای انجام بدم

  • Reply
   علیرضا معظمی 2018-06-20 at 07:36

   سلام.
   با نصب یک منبع پایه دار وشلنگ پلی اتیلن وچندین کمربند هم سایز لوله میتوانید آبیاری قطره ای راه بیندازید.
   البته گنجایش منبع شما نسبت به تعداد درختان مهم است .که بایستی مراعات گردد.

 4. Reply
  emami 2018-08-25 at 19:00

  سلام
  حدود دو هکتار باغ انار و میشه با این سیستم ابیاری کرد و اینکه هزینش در ۲ هکتار چقدر در میاد.و اختلافش با سیستم حوض و پمپ چقدر ممنونم.

  • Reply
   علیرضا معظمی 2018-08-27 at 14:27

   سلام.
   لطفا بفرمایید با کدام سیستم.؟با تانکر ایستاده ولوله کشی قطرهای؟
   لطفا سوالات خود را کاملتر بیان کنید تا بتوانم پاسخگو باشم.

 5. Reply
  مجید 2018-09-11 at 03:56

  با سلام و تشکر از مطالب شما
  بنده حدود ۱۰۰ عدد درخت مرکبات و گلهای تزئینی ( کاج) در حدود ۸۰۰ متر باغ در شمال دارم ، میخواستم بپرسم آیا با یک منبع ۱۵۰۰ لیتری میتوان آبیاری سقلی انجام داد و ارتفاع منبع چقدر باید باشد و آیا از آب باران جمع آوری شده از سقف شیبدار میتوان برای آبیاری استفاده کرد یا آب چاه مفید تر است

  • Reply
   علیرضا معظمی 2018-09-20 at 07:01

   سلام.
   باتوجه به شیب زمین شما در ارتفاع ۲ متر بالای کف امکان پذیره.
   واز آب باران هم میتوانید استفاده کنید.
   ولی حجم مخزن شما با توجه به متراز و تعداد درختان و گیاهان مرکبات کم میباشد و نیاز به نصب ادوات کنترلی و تایمر زمان آبیاری وجود دارد که با خالی شدن مخزن
   اتوماتیک پر شده و ادمه کار آبیاری انجام شود.

 6. Reply
  رامین 2019-05-27 at 09:44

  سلام، اگر زمین به هیچ ابی دسرسی نداشته باشه میشه یک مخزن اب تهیه کرد و ابیاری کرد؟
  برای اطلاعات بیشتر میتونم تماس بگیرم

  • Reply
   علیرضا معظمی 2019-07-22 at 17:48

   سلام بله باخرید آب بصورت تانکر آزاد.

 7. Reply
  محمد 2019-10-02 at 05:17

  با سلام استاد
  لطفا راهنمایی بفرمائید که باغ آلبالو ۹۰۰ متری با حدود ۸۰ درخت به چه حجم منبعی با سیستم ثقلی نیاز دارد و در چه ارتفاعی ؟
  منبع فلزی بهتر است یا پلاستیکی ؟

  • Reply
   علیرضا معظمی 2019-12-01 at 06:34

   سلام.
   لطفا بفرمایید شیب زمین شما چگونه است؟
   معولا مخزن ۷۰۰۰ لیتری فلزی به ارتفاع ۱۲ متری .همراه با سیتم لوله کشی قطره ای کاملا ایده آل و مناسب است.

 8. Reply
  یزدان 2019-11-04 at 14:51

  باسلام بنده زمینی به وسعت سه هکتاربا۱۲ساعت اب چاه موتوربه مقدار۱۶لیتردرثانیه حدود۳اینج دارم ایا بااین این روش میتوانم تمام زمین راپسته بکارم ضمنا زمین اب وهوای منطقه کاملابرای کاشت پسته عالی میباشد

  • Reply
   علیرضا معظمی 2019-12-01 at 06:27

   سلام.
   با آبیاری قطره حنما میتوانید کشت و کار مطمئن تری داشته باشید وکمبود آب را تجربه نکنید.

 9. Reply
  فاضل امیرپور 2020-02-06 at 19:37

  باسلام خسته نباشید من چهار هکتار زمین دارم میخوام پنبه بکارم میخواستم از شما بپرسم منباید تانکرچندلیتری بخرم تازمینو باتانکرقطره ای کنم،باتشکرازراهنمای شمامهندسان

  • Reply
   علیرضا معظمی 2020-02-13 at 15:40

   سلام. بهترین گزینه استفاده از استخر ویکدستگاه پمپ کفکش جهت شارز اب بدرون لوله کشی قطره ای میباشد.در صورت نیاز و اجرای صحیح باکارشناسان
   ما تماس بگیرید تا ما بتوانیم به شما کمک نماییم.

 10. Reply
  شهبازی 2020-02-14 at 07:09

  سلام
  من زمینی به متراژ ۱۵۰۰ متر دارم
  میخوام ۱۵۰ نهال انگور با سوپر جاذب بکارم
  تانکر ۸۰۰۰لیتری در ارتفاع ۳متری دارم که به لوله های ۶۳ میلی متری وصله ولوله ۱۶ به ۶۳ وصل میشه تا با لوله ۱۶ آب بصورت زیر سطحی به نهال برسه
  بنظرتون این طرح چطوریه
  زمینم هم صاف هستش
  وفاصله اولین نهالی که از لوله ۱۶ تغذیه میشه تا آخرین نهال حدود ۳۰ متر هستش
  لطفا راهنمایی فرمایید

  • Reply
   علیرضا معظمی 2020-03-13 at 15:11

   سلام.
   برای اینکه اب به تمامی نهالها برسد ودر اینده هم به مشکل رسوب برخورد نکنید.میبایستی منبع اب را به ارتفاع بالاتری انتقال دهید تا فشار بیشتری در سیستم ایجاد نمایید.
   پیشنهاد من ارتفاع 10 متری میباشد.منبع روی چهارپایه 10 متری

ارسال دیدگاه

ایجاد حساب کاربری
نام و نام خانوادگی (ضروری)
شماره موبایل (ضروری)
تخصص
شهر
بازیابی رمز عبور
رفتن به نوار ابزار