چراغ چک خودرو-آموزش کد خطا روشن شدن چراغ چک

 

چراغ چک ماشین نقطه کنترل

چراغ چک ماشین نقطه کنترل

روشن شدن چراغ چک خودرو چه پیامی دارد؟

چراغ چک موتور که به‌طور رسمی­‌تر چراغ نشان­‌دهنده عیب نامیده می­‌شود.

پی بردن به معنای کد خطا

چراغ چک بسته به نوع خودرو به رنگ نارنجی، زرد یا زرد مایل به قهوه­‌ای روشن می­‌شود.

گاهی اوقات بدون اینکه خودرو مشکلی داشته باشد ممکن است چراغ چک روشن شود. این مشکل احتمال دارد موقتی بوده و در اثر تغییر در رطوبت هوا یا عوامل دیگر ایجاد شده باشد. در چنین مواردی چراغ چک باید پس از مدت کوتاهی خودبه­خود خاموش شود.

۵ کد خطای رایج به ترتیب تعدد رخداد عبارت‌ند از:

 1. خطای سنسور اکسیژن (سنسور اکسیژن بخشی از سیستم کنترل آلایندگی است که میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی را سنجیده و بر اساس آن به تنظیم نسبت سوخت و هوا کمک می­‌کند)

 2. خطای مربوط به شل بودن در باک

 3. خطای مربوط به کاتالیزور

 4. خطای سنسور سنجش میزان هوای ورودی به موتور

 5. خطای مربوط به وایر شمع                                                                                                                                                                                 درادامه  توضیح مفصل تری راجب به سنسورهای در گیر با روشن شدن چراغ چک برای شما عزیزان به اشتراک میگذارم.

 6. ۶- سنسور دبی جرمی هوا (MAF)

  در ایالات متحده ششمین عامل رایج روشن شدن چراغ چک خراب شدن سنسور MAF است و در کلِ غرب حتی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.  این اختلاف به دلیل آسیب پذیر تر بودن سنسور MAF در گرد و خاک، هوای خشک، تابستان های  گرم، و حتی زمستان های خیلی سرد است. پیشنهاد می کنیم فیلتر هوای خودروتان را (بخصوص ساکنین تهران) مرتب تعویض کنید چرا که به طور موثری از خرابی این سنسور جلوگیری می کند

 7. ۰ انژکتور سوخت

   

   

  مشکلی که تقریبا هزینه آور خواهد بود. بنا بر گزارش CarMD ، تعویض انژکتور سوخت تنها ۲ درصد از کل تعمیرات فنی خودروها در سال ۲۰۱۵ را شامل می شود و تقریبا می توان گفت مشکل رایجی به حساب نمی آید.

  جلوگیری از آن هم ساده است ولی همچنان بی توجهی به بعضی نکات مانند رانندگی طولانی با سوخت کم (بخصوص وقتی که بیش از سه چهارم باک خالی است) یا تعویض دیر به دیر صافی بنزین، همچنین  سوخت بی کیفیت، می تواند انژکتور را به دردسر بیندازد و شما را هم جزو آن دو درصد کند!

 8. سیستم چرخش گاز اگزوز (ٍEGR)

   

   

  مشکلات ERG معمولا هزینه قابل توجهی خواهند داشت بخصوص اگر علاوه بر تعویض شیر ERG تمام پورت های آن را تمیز کنید (اقدامی که بسیار توصیه می کنیم چرا که می تواند تا مدتی طولانی خیالتان را راحت کند). درست است با همه این اقدامات هنوز هم تعویض انژکتور سوخت برای جیبتان خسارت بیشتری دارد ولی مشکلات ERG حداقل برای چراغ چک متداول تر هستند.

 9. ترموستات

  عامل رایج تری که توجه بیشتری  می طلبد، خرابی ترموستات است. قطعه ای که از بسیاری از قطعات خودرو پرکار تر است و بخصوص در نواحی گرمسیر دائما درگیر می شود. در نتیجه  تعجبی ندارد اگر ترموستات را یکی از عوامل رایج  روشن شدن چراغ چک بدانیم.

 10. وایر شمع خودرو

  خرابی وایرِ شمع و حتی خود شمع، چراغ چک را روشن خواهد کرد. البته خیلی باید خودروتان کم اهمیت باشد برایتان که آنقدر تعویض وایر و شمع ها را به تعویق بیاندازید که چراغ چک پشت آمپرتان روشن شود! در هر لحظه ای، هر مکانی و هر شرایطی، نوع سوخت و ساز و عملکرد خودرو به شمع وابسته است.

  لازم به یادآوری مشکلات ناشی از خرابی وایر و شمع نیست، فقط همین قدر بدانید که اگر طبق بروشور و در مدت لازم تعویض نشوند، به زودی کاتالیزور و کوئل احتراق خودروتان هم دچار مشکل می شوند که اتفاقا هر دو این موارد از عوامل روشن شدن چراغ چک هستند که در ادامه خواهید دید

 11. سنسور دبی جرمی هوا (MAF)

  در ایالات متحده ششمین عامل رایج روشن شدن چراغ چک خراب شدن سنسور MAF است و در کلِ غرب حتی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.  این اختلاف به دلیل آسیب پذیر تر بودن سنسور MAF در گرد و خاک، هوای خشک، تابستان های  گرم، و حتی زمستان های خیلی سرد است. پیشنهاد می کنیم فیلتر هوای خودروتان را (بخصوص ساکنین تهران) مرتب تعویض کنید چرا که به طور موثری از خرابی این سنسور جلوگیری می کند

 12. کوئل

  پیش تر اشاره کردیم که بی توجهی به تعویض به موقع شمع و وایرِ شمع ها، به کوئل آسیب خواهد زد، مشکلی که برایتان هزینه ای مضاعف خواهد آورد. تعویض کوئل به تنهایی بیش از ۳٫۵ درصد تعمیرات خودرو را در بر می گیرد.

 13. شمع و کوئل

  تعجبی ندارد اگر تعویض همزمان  شمع و کوئل را یک عامل جدا بدانیم چرا که در اکثر موارد مکانیک پس از تعویض کوئل شمع ها را نیز تعویض می کند. به عبارت دیگر با روشن شدن چراغ چک، احتمال خرابی همزمان کوئل و شمع بیشتر از خرابی هریک از آن ها جدا از هم است

 14. درپوش باک

  عامل سوم شاید کمی بی ارتباط به نظر برسد ولی جالب است بدانید درپوش باک اگر محکم بسته نشود می تواند چراغ چک را روشن کند. ممکن است برایتان پیش آمده باشد که پس از سوختگیری و پر کردن باک، متوجه روشن شدن چراغ چک شده اید، که در این شرایط کافی است درب باک را سفت کنید. اگر مشکل همچنان باقی ماند، درپوش را تعویض نمایید.

 15. کاتالیزر

  تعویض کاتالیزر، علی رغم هزینه قابل توجه آن، بسیار رایج است. مشکل متداولی که بیشتر شامل خودروهای فرسوده می شود. گذشته از این، هزینه تعویض کاتالیزر بخصوص برای خودروهای گران قیمت ، تکان دهنده است. در نتیجه صرف نظر از خودرویی که دارید، تاکید می کنیم که تعویض به موقع شمع ها را جدی بگیرید چرا که در غیر این صورت به خرابی کاتالیزر خود نیز سرعت می بخشید.

 16. سنسور اکسیژن

  رایج ترین دلیل روشن شدن چراغ چک ، سنسور اکسیژن است. خوشبختانه در مقایسه با سایر موارد، مشکل سنسور اکسیژن با هزینه کمی برطرف می شود. اما از طرف دیگر خرابی سنسور اکسیژن، ECU خودرو را به هم میریزد. به شکلی که می تواند تا ۴۰ درصد هم مصرف سوخت را افزایش دهد! تعویض سنسور اکسیژن به تنهایی ۷٫۲ درصد تعمیرات خودرو را در بر می گیرد.

 17. خرابی سنسور جریان هوا

  سنسور جریان هوا یا MAF در بعضی از خودروها وجود دارد و وظیفه آن کنترل میزان هوای ورودی به موتور است. این سنسور بخشی از سیستم مدیریت موتور در ماشین را تشکیل می دهد و از جمله نشانه های خرابی آن می توان به مشکل در استارت زدن، تغییر ناگهانی موقعیت پدال گاز، افزایش مصرف سوخت و درست کار نکردن ماشین در حالت “خلاص” اشاره کرد.

 18. از کار افتادن باتری

  خراب بودن باتری باعث روشن نشدن اتومبیل خواهد شد. با اینکه باتری های امروزی طول عمر بسیار بیشتری نسبت به مدل های قدیمی دارند اما در هر صورت پس از پایان مدت زمان کارکرد خود از کار خواهند افتاد. تعویض باتری معمولا کار چندان پیچیده ای نیست اما بهتر است برای این کار کمی از برق و اتصالات خودرو سررشته داشته باشید تا باعث آسیب دیدن بخش های بیشتری نشوید. همچنین این نکته را نیز به یاد داشته باشید که جدا کردن باتری باعث بازگشت سیستم صوتی به تنظیمات کارخانه می شود که برای روشن کردن مجدد آن به یک کد نیاز دارید.

  موارد اشاره شده تنها تعدادی از مشکلاتی هستند که ممکن است باعث روشن شدن چراغ چک خودرو شوند. در صورت آشنایی با مکانیک خودرو می توانید برخی از این این مشکلات را به سادگی و با صرف کمترین هزینه رفع کنید اما اگر دانش کافی درباره قطعات مختلف یک اتومبیل ندارید بهتر است در کمترین زمان بعد از روشن شدن چراغ چک به یک نمایندگی مجاز یا تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید و قبل از آسیب دیدن بخش های دیگری از ماشین نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

مشاوره با متخصص
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
آبگرمکن برقی سپهر الکتریک مدل SE7G
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
آبگرمکن گازی سپهر الکتریک مدل SE10G
Added to wishlistRemoved from wishlist 3
Sale! شوفاژ برقی مگامکس مدل MOH-1550
Added to wishlistRemoved from wishlist 1
شوفاژ برقی جنرال اینترنشنال مدل GI-18F13
منتظر شنیدن دیدگاه شما هستیم

ارسال دیدگاه

ایجاد حساب کاربری
نام و نام خانوادگی (اجباری)
شماره موبایل (اجباری)
تخصص
شهر
بازیابی رمز عبور